Suntuubi-palvelussa käytetään evästeitä. Palvelua käyttämällä hyväksyt evästeiden käytön. Lue lisää. OK

Lontoo 2012, saavutetut paikat ja tulosrajat (tilanne 09.07.2012)

 

9.7.2012 klo 09:20

Suomi on saavuttanut Lontoo 2012 -kesäkisoihin yhteensä 19 maakohtaista paikkaa; seitsemän purjehduksessa, neljä ammunnassa, kaksi melonnassa ja painissa sekä kaksi pyöräilyssä ja ratsastuksessa. Henkilökohtaisia paikkoja on saavutettu judossa, sulkapallossa, voimistelussa, taekwondossa, tenniksessä ja uinnissa.

 Suomen saavutetut kiintiöpaikat

Vahvennettuna Suomen Olympiajoukkueeseen 8.7. mennessä valitut urheilijat.

AMMUNTA

4

   
Ilmapistooli, N 1 mk Mira Suhonen (MM-5. 2010)
Ilmapistooli, M 1 mk Kai Jahnsson (mc-5. Fort Benning 2011)
Trap, N 1 mk Satu Mäkelä-Nummela (mc-4. Peking 2011)
Pienoiskivääri, N 1 mk Marjo Yli-Kiikka (EM-14. Belgrad 2011)

Kisoihin päässyt ampuja voi osallistua myös muihin lajeihin kuin siihen, missä on kiintiöpaikka.

 

JUDO 3    
60 kg, M   1 hk Valtteri Jokinen (maailmanlistan 22.)
52 kg, N 1 hk Jaana Sundberg (kv. rankingin mukaan myönnetty lisäpaikka)
63 kg, N 1 hk Johanna Ylinen (Euroopan lisäkarsintalistan 9.)

 

MELONTA 2    
K1 500 m, N 1 mk Anne Rikala (MM-9. 2011)
K1 200 m, N 1 mk Jenni Mikkonen (MM-12. 2011)

 

PAINI 2    
Kreikkalais-roomalainen, 60 kg 1 mk Matti Kettunen (Euroopan olympiakarsintaturnauksen 2. 2012)
Kreikkalais-roomalainen, 84 kg 1 mk Rami Hietaniemi (MM-pronssi 2011)

 

PURJEHDUS 7    
Laser Radial N 1 mk Sari Multala (MM-9. 2011), Tuula Tenkanen (MM-11. 2011)
Finnjolla M 1 mk Tapio Nirkko (MM-12. 2011)
RS:X N 1 mk Tuuli Petäjä (MM-16. 2011)
470 M 1 mk Joonas Lindgren/Niklas Lindgren (MM-22. 2011)
49er 1 mk Lauri Lehtinen/Kalle Bask (MM-19. 2011)
Laser 1 mk Mattias Lindfors (MM-64. 2012), Fredrik Westman (MM-70. 2011)
Match racing N 1 mk Silja Lehtinen/Silja Kanerva/Mikaela Wulff (jatkokarsinnan 1. )

 

PYÖRÄILY 2    
Maantieajo, M 1 mk Jussi Veikkanen (UCI:n myöntämä ylimääräinen maapaikka)
Maantieajo, N 1 mk Pia Sundstedt (maailmanlistan 72.)

 

RATSASTUS 2    
Kouluratsastus 1 mk Mikaela Lindh (henkilökohtaisen lisäkarsintalistan 10.)
Kouluratsastus 1 mk Emma Kanerva

 

SULKAPALLO 2    
Kaksinpeli, M 1 hk Ville Lång (olympiarankingin 23.)
Kaksinpeli, N 1 hk Anu Nieminen (olympiarankingin 35.)

 
TAEKWONDO 1    
57 kg N 1 hk Suvi Mikkonen (Euroopan jatkokarsinnan 2.)

 

TENNIS 1    
Kaksinpeli, M 1 hk Jarkko Nieminen (ATP:n olympiarankingin 39.)

 

UINTI 7    
50 m vapaauinti, M 1 hk Ari-Pekka Liukkonen (OST-tulos 22,22)
1500 m vapaauinti, M 1 hk Matias Koski (OQT-tulos 15.09,17)
200 m rintauinti, M 1 hk Matti Mattsson  (OST-tulos 2.12,65)
100 m vapaauinti, N 1 hk Hanna-Maria Seppälä  (OST-tulos 54,97)
200 m rintauinti, N 1 hk Jenna Laukkanen (OST-tulos 2.29,37)
100 m perhosuinti, N 1 hk Emilia Pikkarainen (OST-tulos 59,02)
400 m sekauinti, N 1 hk Noora Laukkanen (OST-tulos 4.50,08)

Kisoihin päässyt uimari voi osallistua myös muihin lajeihin kuin siihen, missä on kiintiöpaikka. Suomalaisuimareilla on paikat myös seuraavissa lajeissa:

MIEHET OQT-
raja
OST-
raja
 
200 m vapaauinti 1.47,82 1.51,59 OST: Matias Koski 1.50,66
400 m vapaauinti 3.48,92 3.54,13 OST: Matias Koski 3.52,55
NAISET OQT-
raja
OST-
raja
 
50 m vapaauinti 25,27 26,15 OST: Hanna-Maria Seppälä 25,52
200 m vapaauinti 1.58,33 2.02,47 OST: Hanna-Maria Seppälä 2.00,80
100 m rintauinti

1.08,49

1.10,89

OST: Jenna Laukkanen 1.09,39
200 m perhosuinti 2.08,95 2.13,46 OST: Emilia Pikkarainen 2.10,89
200 m sekauinti 2.13,36 2.18,03 OST: Emilia Pikkarainen 2.16,59

 

 

VOIMISTELU 1    
Telinevoimistelu, N 1 hk Annika Urvikko (jatkokarsinnan hk. paikkalistan 23.)

 

hk = Henkilökohtainen paikka = Kisoihin voidaan lähettää vain paikan hankkinut urheilija itse.
mk = Maakohtainen paikka = Kansallinen olympiakomitea voi päättää lähettääkö kisoihin paikan hankkineen urheilijan vai jonkun toisen kilpailijan.

YLEISURHEILU

MIEHET A-raja B-raja  
200 m 20,55 20,65 A: Jonathan Åstrand 20,50
1 500 m 3.35.50 3.38.00 B: Niclas Sandells 3.36.88
Maraton 2.15.00 2.18.00 B: Jussi Utriainen 2:16.35
3000 m esteet 8.23,10 8.32,00 B: Jukka Keskisalo 8.26,45
(annettava lisänäyttö 22.7. mennessä)
50 km kävely 3.59.00 4.09.00 A: Jarkko Kinnunen 3.52.32
A: Antti Kempas 3.56.52
Korkeushyppy 231 228 B: Osku Torro 228
Seiväshyppy 572 560

A: Jere Bergius 572

Moukarinheitto 78,00 74,00 B: David Söderberg 77,34
B: Olli-Pekka Karjalainen 76,60
(valinta tehdään 22.7.)
Keihäänheitto 82,00 79,50 A: Tero Pitkämäki 85,33
A: Ari Mannio 85,12
A: Antti Ruuskanen 84,95
Varamies:
A: Lassi Etelätalo 84,41
 
NAISET A-raja B-raja  
Maraton 2.37.00 2.43.00 A: Leena Puotiniemi 2.35.54
20 km kävely 1.33.30 1.38.00 B: Anne Halkivaha  1.37.05
300 m esteet 9.43.00 9.48.00 B: Sandra Eriksson 9.43.38
Seiväshyppy 450 440 B: Minna Nikkanen  440
Moukarinheitto 71,50 69,00  B: Merja Korpela 69,30
(annettava lisänäyttö 22.7. mennessä)
Keihäänheitto 61,00 59,00  B: Sanni Utriainen 59,31

Yleisurheilun A- ja B-rajat saavutettava 1.5.2011 - 8.7.2012 välisenä aikana, paitsi maratonilla, kävelyssä ja otteluissa  1.1.2011 - 8.7.2012.
Myös hallitulokset hyväksytään, paitsi 400 metriä lyhemmiltä juoksumatkoilta.
Viesteihin 16 parasta maata rankinglistalta, jossa 2 parhaan tuloksen yhteisaika ajalta 1.1.2011-2.7.2012.

Lontoo 2012 -kisajärjestäjien nettisivut: www.london2012.com

 

Päivitetty Suomen joukkueen valintatilanne Suomen olympiakomitean sivuilla>>

 

©2017 layout9 - suntuubi.com