URHEILUPÄIVÄ 2013 7.8.2013 KLO11-

Hamarin urheilukenttä, Porvoo
Jälkilöylyt: KROUVI NÄSI

Lauri Tolvanen pokkasi siis kiertopalkinnon vuodeksi haltuun, Onnea!!
Päivän taistelijapalkinnolla palkittiin Jari Vainikka!!, Onnea!!
Kisojen yllättäjä palkittiin Keijo Ervast, Onnea!!
Kuntokehityspalkinnolla ( edellisistä kisoista upea parannus) palkittiin Timo Erhomaa, Onnea!!

HUOM!
Tarkistuslaskenn
assa yksi lajivoittomuutos:
Keijo Ervast (50+) otti pituuskisan voiton kun laskettiin ikähyvitys mukaan!! Ja tämähän vaikutti pisteisiin, niin että Keijo taisteli kokonasikisan kakkostilasta, jääden siitä 15p!!

Pituushyppy
<35 Lauri Tolvanen tulos 526 / 50+ Keijo Ervast 449 ikähyvitystulos 527
Muuten sijoituksiin ei vaikutusta, mutta tiukka kisa etenkin sijoista 2.-3. sekä 40+ sarjassa samoin kuin happojalkojen  keskinäisessä kisassa!

Kisailijoille kiitokset, keli suosi ja reilussa hengessä vietiin kisat sujuvasti läpi!
Mukana olleille toimitsijoille erityiskiitokset, eli:
Amanda Turro, Tom Melen, Jari ja Jaakko Korhonen, Markku Neuvonen.

  2013 MONIOTTELUN SIJOITUSTAULUKKO          
(ikähyvitykset pisteissä otettu huomioon)   ero edelliseen      
1. <35 Lauri Tolvanen TL3 2741          
2. <35 Jani Pulkkinen TL1 2525 216        
3. 50+ Keijo Ervast TL1 2510 15        
4. 40+ Juha Liukkonen TL2 2228 282        
5. 40+ Pekka Helminen TL2 2216 12        
6. 40+ Janne Jokinen TLY 2169 47        
7. 35+ Timo Erhomaa TL2 2082 87        
8. 50+ Jari Partanen TL2 2050 32        
9. <35 Jari Vainikka TL2 2045 5        
10. 60+ Alpo Kosamo TL1 1890 155        
11. 55+ Aimo Törmänen TL2 1797 93        
12. 40+ Kari J. Koivisto VP 1744 53        
  50+ Seppo Huuki TL2 DNS          
  <35 Juha Rautiainen TL2 DNS          
  <35 Jari Peiponen TL2 DNS          
  <35 Markus Reijonen TL1 DNS          
  45+ Raimo Vuollet TL4 DNS          
  35+ Juho Lindroos TL4 DNS          
  40+ Jari Gummeus TL4 DNS          
                   
                   
                   
    100m       100m Ikähyvitys    
sija   Kilpailijan nimi TULOS ikätulos: sija   Kilpailijan nimi TULOS  
1 <35 Lauri Tolvanen 12,0 (12.0) 1     <35 Lauri Tolvanen 12,0  
2 <35 Jani Pulkkinen 13,2 (13.2) 2     50+ Keijo Ervast 13,1  
2 <35 Jari Vainikka 13,4 (13.4) 2     40+ Juha Liukkonen 13,1  
4 40+ Juha Liukkonen 13,8 (13.1) 4    <35 Jani Pulkkinen 13,2  
5 50+ Keijo Ervast 14,5 (13.0) 5    <35 Jari Vainikka 13,4  
6 40+ Janne Jokinen 14,5 (13.7) 6     40+ Janne Jokinen 13,7  
6 40+ Pekka Helminen 15,2 (14.4) 6     55+ Aimo Törmänen 13,7  
8 50+ Jari Partanen 15,4 (13.9) 8     50+ Jari Partanen 13,9  
9 35+ Timo Erhomaa 15,9 (15.1) 9     60+ Alpo Kosamo 14,0  
10 55+ Aimo Törmänen 16,7 (13.7) 10     40+ Pekka Helminen 14,4  
11 60+ Alpo Kosamo 17,5 (14.0) 11     35+ Timo Erhomaa 15,1  
12 40+ Kari J. Koivisto 18,2 (17.2) 12     40+ Kari J. Koivisto 17,2  
                   
                   
    Kuulantyöntö       Kuula Ikähyvitys    
sija   Kilpailijan nimi TULOS ikätulos sija   Kilpailijan nimi TULOS  
1 40+ Kari J. Koivisto 12,30 (12.79) 1 40+ Kari J. Koivisto 12,79  
2 <35 Lauri Tolvanen 11,63 (11.63) 2 <35 Lauri Tolvanen 11,63  
3 40+ Pekka Helminen 10,35 (10.76) 3 40+ Pekka Helminen 10,76  
4 <35 Jani Pulkkinen 10,34 (10.34) 4 60+ Alpo Kosamo 10,56  
5 35+ Timo Erhomaa 10,19 (10.39) 5 35+ Timo Erhomaa 10,39  
6 <35 Jari Vainikka 9,93 (9.93) 6 50+ Keijo Ervast 10,38  
7 40+ Janne Jokinen 9,64 (10.02) 7 <35 Jani Pulkkinen 10,34  
7 40+ Juha Liukkonen 9,64 (10.02) 8 40+ Janne Jokinen 10,02  
9 50+ Keijo Ervast 9,24 (10.38) 8 40+ Juha Liukkonen 10,02  
10 60+ Alpo Kosamo 8,80 (10.56) 10 <35 Jari Vainikka 9,93  
11 50+ Jari Partanen 8,72 (9.80) 11 50+ Jari Partanen 9,80  
12 55+ Aimo Törmänen 7,27 (8.57) 12 55+ Aimo Törmänen 8,57  
                   
                   
    Pituushyppy       Pituus Ikähyvitys    
sija   Kilpailijan nimi TULOS ikätulos sija   Kilpailijan nimi TULOS  
1 <35 Lauri Tolvanen 526 (526) 1 40+ Keijo Ervast 527  
2 <35 Jani Pulkkinen 482 (482) 2 <35 Lauri Tolvanen 526  
3 40+ Keijo Ervast 449 (525) 3 40+ Juha Liukkonen 483  
4 40+ Juha Liukkonen 432 (483) 4 <35 Jani Pulkkinen 482  
5 40+ Janne Jokinen 425 (476) 5 40+ Janne Jokinen 476  
6 50+ Pekka Helminen 420 (470) 6 40+ Pekka Helminen 470  
7 <35 Jari Vainikka 413 (413) 7 50+ Jari Partanen 461  
8 50+ Jari Partanen 393 (461) 8 <35 Jari Vainikka 413  
8 35+ Timo Erhomaa 357 (392) 8 55+ Aimo Törmänen 405  
10 55+ Aimo Törmänen 324 (405) 10 35+ Timo Erhomaa 392  
11 60+ Alpo Kosamo 290 (377) 11 60+ Alpo Kosamo 377  
12 40+ Kari J. Koivisto 270 (302) 12 40+ Kari J. Koivisto 302  
                   
    Kiekonheitto       Kiekko Ikähyvitys    
Sija   Kilpailijan nimi TULOS ikätulos Sija   Kilpailijan nimi TULOS  
1 <35 Jani Pulkkinen 36,85 (36.85) 1 <35 Jani Pulkkinen 36,85  
2 <35 Lauri Tolvanen 31,95  (31.95) 2 <35 Lauri Tolvanen 31,95  
3 40+ Kari J. Koivisto 28,86 (31.45) 3 40+ Kari J. Koivisto 31,45  
4 40+ Pekka Helminen 28,10 (30.62) 4 40+ Pekka Helminen 30,62  
5 35+ Timo Erhomaa 26,30 (28.14) 5 35+ Timo Erhomaa 28,14  
6 <35 Jari Vainikka 25,78 (25.78) 6 40+ Janne Jokinen 27,68  
7 40+ Janne Jokinen 25,40 (27.68) 7 40+ Juha Liukkonen 27,57  
8 40+ Juha Liukkonen 25,30 (27.57) 8 60+ Alpo Kosamo 26,73  
8 50+ Keijo Ervast 21,85 (26.00) 8 50+ Keijo Ervast 26,00  
10 50+ Jari Partanen 20,78 (24.72) 10 <35 Jari Vainikka 25,78  
11 60+ Alpo Kosamo 20,10 (26.73) 11 50+ Jari Partanen 24,72  
12 55+ Aimo Törmänen 18,18 (23.63) 12 55+ Aimo Törmänen 23,63  
                   
                   
    1000m JUOKSU              
    nimi              
  M yleinen:  aika             
  1. Lauri Tolvanen < 35 3,31            
  2. Janne Jokinen < 35 3,33            
  3. Jari Vainikka  <35 3,48            
  M 50+                
  1. Keijo Ervast 50+ 4,04            
  2. Aimo Törmänen 55+ 4,06            
                   
                   
  RUOTSALAISVIESTI         ISÄNNÄNPYÖRITYSSUKKULAVIESTI
  JOUKKUEET         JOUKKUEET    
                   
  100m - 200m - 300m              
                   
1.   TLY/TL2/TL3       1.   TLY/TL2/TL3  
  Jokinen         Jokinen    
  Törmänen         Törmänen    
  Tolvanen         Tolvanen    
                   
                   
2.   TL1       2.   Happojalat  
  Kosamo         Helminen    
  Ervast           Erhomaa    
  Pulkkinen         Vainikka    
                   
                   
3.   Happojalat       3.   TL1/TL2  
  Partanen         Liukkonen    
  Erhomaa         Ervast    
  Vainikka         Pulkkinen    
                   
                   
    TIKANHEITTO:              
    Miehet: tulos     Naiset: tulos Nuoret: tulos
  1. Partanen 33   1. Turro 27 1. M.Erhomaa 22
  2. Pulkkinen 32            
  3. Kosamo 31            
  4. Vainikka 28            
  5. Liukkonen 25            
  6. Erhomaa 24            
  6. Jokinen 24            
  8. Ervast 23            
  9. Helminen 22            
  10. Törmänen 19            
  10. Koivisto 19            
  12. Tolvanen 17            
  13. Jumisko 16            
                   
                   


 7.8.2013 KLO11-

Hamarin urheilukenttä, Porvoo
Jälkilöylyt: KROUVI NÄSI

MONIOTTELUN LAJIT

  • 100m juoksu
  • Pituushyppy (vauhdilla, 1metrin ponnistusalue -> 2kierrosta)
  • Kuulantyöntö (M 5kg, N 2,5kg -> 3kierrosta)
  • Kiekonheitto (M 1kg limppu, N 400g -> 3kierrosta, tulostakuu)
  • Isännän pyöritysjuoksu (nurmella n.50m)

Omana lajina:

  • Tikanheitto ( 3 yritystä)

Joukkuelajina:

  • RUOTSALAISVIESTI

100m – 200m – 300m 

KILPASARJAAN HALUKKAILLE 1000m juoksu!!
 

Linkki Facebookiin: https://www.facebook.com/groups/471486529537409/

-------------------------------------------------------------------------------------------------------

 

 

VUORO 4 URHEILUPÄIVÄ 7.8.2012
Hamarin urheilukenttä, Porvoo

Kaikkien lajien tulokset avautuu tästä uuteen ikkunaan >>

Vertailun vuoksi vuoden 2011 tulokset >>

ASIKAINEN KOKONAISKISAN SELKEÄÄN VOITTOON!

KOKONAISPISTEET SIJOITUSTAULUKKO IKÄHYVITYKSIN
sija ikä Kilpailija   pisteet huom!
1. 55+ Asikainen Jussi TL2 2684  
2. < 35 Pulkkinen Jani TL1 2500  
3. 40+ Peräkylä Marko TL4 2473  
4. 60+ Kosamo Alpo TL1 2365  
5. 40+ Liukkonen Juha TL2 2361  
6. 45+ Vuollet Raimo TL4 2136  
7. 45+ Maaranen Mika TL2 2080  
8. < 35 Korhonen Teemu TL2 2049  
9. 45+ Partanen Jari TL2 2045  
10. 55+ Malkki Jouko TL2 1964  
11. < 35 Haapakoski Pentti TLY 1937  
12. 40+ Jokinen Janne TLY 1863  
13. 55+ Härkönen Osku  TL2 1791  
14. 40+ Leinonen Jyrki TL4 1737 4 lajia!
15. < 35 Serenius Reijo TLY 1727  
16. 35+ Erhomaa Timo TL2 1617  
17. 40+ Gummerus Jari TL4 1613  
18. 40+ Mäkinen Henri TL2 1463  
19. 50+ Melen Tom TL2 1283 4 lajia!
20. 45+ Kolehmainen Juha TL2  260 1 laji!
  <35 Vainikka Jari TL2 DNS  
  <35 Reponen Mika  TLY DNS  
  <35 Reijonen Markus TL1 DNS  
  <35 Rautiainen Juha TL2 DNS  
  <35 Härkönen Tommi  Valmistus DNS  
  50+ Huuki Seppo TL2 DNS  
  60+ Hanska Kauko   DNS  
    Eloranta Anna-Mari                  DNS    
    Hytönen Linda   DNS  
    Turró-Talvitie Olga    DNS  

Tuloskirjaaja: Noora Lindelöf
Ajanotto: Alpo Kosamo, Osku Härkönen, Juha Kolehmainen
Lähettäjä: Tom Melen

Maalikamera: Ari Santala
Mittaus: Linda Hytönen, Raimo Vuollet, Santala, Kosamo, Härkönen, ja monet muut...
Valokuvaus: Henri Mäkinen
Makkarakioski: Kari Koivisto, Juho Lindroos
Järjestelytoimikunta: pj Juha Liukkonen,
Henri MäkinenTL2, Raimo VuolletTL4, Anna-Mari-ElorantaTL3, Noora LindelöfTLY, Tommi HärkönenVALM, Jari PartanenTL2, Jani PulkkinenTL1.

Erityiskiitos Neste Oil Porvoon Jalostamolle
sekä PÖT44 kuntojaostolle tapahtuman sponsoroinnista!

 

JOKINEN TONNIN JUOKSUN YKKÖNEN!

 

  1000m JUOKSU    
sija nimi   aika
1. Jokinen Janne   3,45.8
2. Haapakoski Pentti   3,52.1
4. Maaranen Mika   3,55.0
5. Vuollet Raimo   3,54.7
6. Pulkkinen Jani   4,06.0
7. Korhonen Teemu   4,17.0
  Serenius Reijo   DNF
  Liukkonen Juha   DNF

RUOTSALAISVIESTI TL1/TLY JOUKKUEELLE!

 

  RUOTSALAISVIESTI JOUKKUEET
         
  100m - 200m - 300m - 400m  
sija JOUKKUE kokonaisaika  
1. TL1 / TLY      
100m Kosamo      
200m Jokinen      
300m Pulkkinen      
400m Haapakoski 2,39  
         
2. TL2      
100m Koivisto      
200m Liukkonen      
300m Korhonen      
400m Maaranen   2,55  
         
3. TL4      
100m Peräkylä      
200m Lindroos      
300m Gummerus    
400m Vuollet   3,10  
         
4. Happojalat    
100m Härkönen      
200m Malkki      
300m Partanen      
400m Erhomaa   3,21  
         


URHEILUPÄIVÄ Tiistai 7.8.2012 klo11 alkaen

HAMARIN URHEILUKENTTÄ klo11
jatkot Krouvi Näsi klo15- palkintojenjako, ruokailu, sauna


MONIOTTELUN LAJIT

  • 60m juoksu

  • Pituushyppy (vauhditon)

  • Kuulantyöntö (5kgmiehet, 3kg naiset)

  • Keihäänheitto (600g miehet, 400g naiset)

  • Saappaanheitto (miehet nro43, naiset nro38)

  • Kilpasarjassa 1000m juoksu


+ Joukkuekilpailun erikoislajina Ruotsalaisviesti!
PISTETAULUKKO (ikähyvitykset, taulukko on olemassa)

 

TERVETULOA KISAAMAAN JA KANNUSTAMAA klo11 alkaen HAMARIN KENTTÄ.
Kannattaa tulla jonkinverran aikasemmin mikäli osallistut ekaan lajiin 60m, verryttelemään paikat lämpöseksi.
Paikan päällä voi päättää osallistuuko kaikkiin lajeihin vai osaan lajeista.
Kisapaikalla ensiapupiste ja kioski. Tarjolla juotavaa ja grillimakkaraa.

Lajijärjestys jotakuinkin näin(kellonajat on ihan vedetty hatusta, mutta sinnepäin…)

60m juoksu (n.klo11)
Eräjaon mukaisesti juostaan 3-4 juoksijaa / erä.
Kuulantyöntö (n.klo11:30)
Jokainen työntää 2 työntöä peräkkäin - pisin mitataan. Finaalikierros työnnetään yksi työntö. Eli jokaiselle 3 työntöä.
Kun on kolmannen työnnön työntänyt voipi siirtyä sujuvasti seuraavalle suorituspaikalle->
Vauhditon pituus (n.klo12-)
Tasakäppää hiekkalaatikon reunalta paikaltaan ponnistaen niin pitkälle kuin pääsee, jokainen hyppää 2 hyppyä - pisin mitataan.
Finaalikierros jokainen hyppää yhden hypyn. Eli jokaiselle 3 hyppyä.
Kun on kolmannen hypyn hypännyt voipi siirtyä seuraavalle suorituspaikalle->
Keihäänheitto (n.klo12:30-)
Jokainen heittää 2 heittoa peräkkäin - pisin mitataan. Finaalikierroksella jokaisella yksi heitto. Eli jokaiselle 3 heittoa.
Saappaanheitto (n.klo13-)
Jokainen heittää 2 heittoa peräkkäin - pisin mitataan. Finaalikierroksella jokaisella yksi heitto. Eli jokaiselle 3 heittoa.

Ruotsalaisviesti (n.klo14)
100m - 200m - 300m - 400m
Viestijuoksuna ensimmäisen viestinviejän lähtöpaikka takakaarteessa (200m lähtöpaikalla) eli näin ankkuri(400m) pääsee lähtemään maalin kohdalta.
Viestin vaihto suoritetaan kapulaa vaihtamalla, jotakuinkin vaihtoalueiden rajoja noudattaen.

1000m juoksu (n.klo14:30)
Joukkolähtönä takakaarteen alusta(200m lähtöpaikan kohdilta)
Jäniksiä saa olla kisassa mukana :)

Palkintojenjako ja ruokailu Krouvi Näsin kabinetti klo15-
Sauna lämpimänä samassa paikassa!
 

ILMOITTAUTUNEET 2012:

Haapakoski Pentti
Härkönen Tommi
Korhonen Teemu
Pulkkinen Jani
Rautiainen Juha
Reijonen Markus
Reponen Mika
Serenius Reijo
Vainikka Jari
Erhomaa Timo 35+

Lindroos Juho 35+
 
Gummerus Jari 40+
Jokinen Janne 40+
Leinonen Jyrki 40+
Liukkonen Juha 40+
Mäkinen Henri 40+
Peräkylä Marko 40+
Maaranen Mika 45+
Partanen Jari 45+
Vuollet Raimo 45+
Huuki Seppo 50+
Melen Tom 50+
Asikainen Jussi 55+
Härkönen Osku 55+
Malkki Jouko 55+
Kosamo Alpo 60+
Hanska Kauko 60+
Eloranta Anna-Mari
Hytönen Linda
Turró-Talvitie Olga 
 
Lindelöf Noora
Santala Ari
Jumisko Heikki

 

URHEILUPÄIVÄ vuonna2011
Hamarin kenttä

 

Jalostamon vuoro4 urheilupäivää vietettiin 18.5.2011 Hamarin urheilukentällä hyvässä kevätkesän säässä ja tunnelmassa.

Kaikkiaan kisaamassa oli toimitsijoineen alun kolmisenkymmentä urhoollista.

Lajeina oli viisiottelunomaisesti

  • 60m
  • Kuulantyöntö
  • Keihäänheitto
  • Vauhditon Pituus
  • Saappaanheitto

Käytimme ikähyvitystä pisteiden laskussa. Ikähyvitystaulukko on muokattu virallisen taulukon mukaan meille ja meidän lajeihin sopivaksi.

Kokonaiskisan voitosta ja kärkisijoista käytiin tiukka taisto ja eniten pisteitä keräsi yli-ikämiehiin kuuluva Alpo Kosamo 2656p
Toiseksi selvisi Juha Liukkonen 2645p ja kolmanneksi Jani Pulkkinen 2569p, neljänneksi Markus Reijonen 2543p

Jani vastasi kisojen parhaasta tuloksesta nakattuaan keihästä yli 53metriä!

Lajivoitot (ikähyvitys) jaettiin neljän urheilijan kesken:
60m: Juha Liukkonen 8,3s
Kuula: Markus Reijonen 11,17m
Keihäs: Jani Pulkkinen 53,13m
Vauhditon pituus: Juha Liukkonen 250cm
Saappaanheitto: Alpo Kosamo 28,28m

Joukkuekisan mestaruus meni selkeästi Tuotantolinja1:lle (Kosamo, Pulkkinen, Reijonen) ennen Happojalkoja (Partanen, Vainikka, Erhomaa)

Naisten sarjan mestaruuden nappasi Anni Eloranta. Lisäksi kisan lomassa Anni piti edullista kioskia ja hoiti ensiapupistettä.
Ensiapupisteen palveluja ei onneksi tarvittu, sensijaan kioskin antimia käytettiin kyllä.

Lajisuoritusten päätyttyä siirryttiin Kokonhallille saunomaan ja ruokailemaan ja siellä oli jaossa myös muhkea kasa palkintoja.
Kaikki lajivoittajat palkittiin niin suorien sijoitusten lajituloksista kuin ikähyvityspisteistä. Myös joukkuekisan kaksi parasta joukkuetta palkittiin ja voittajajoukkueelle vuodeksi kiertopalkinto.

Kokonaiskisan voittajalle annettiin vuodeksi haltuun kiertopalkinto sekä kuohujuomaa Jamie Oliver-karahvin kera.

Ammattiosasto PÖT44 tuki liikuntapäivää niin, että saimme jokaiselle pitkän päivän päälle ansaitun ruokailun.
Palkinnot ja tilavuokrat sponsoroi päiväämme Neste Oil, Porvoon Jalostamo.
Kiertopalkinnot kokonaiskisan voittajalle sekä joukkuekilpailuun lahjoitti Juha Liukkonen.

Tästä kaikkien lajien tulokset >> (avautuu uuteen ikkunaan)

 

©2014 layout9 - suntuubi.com